Často kladené dotazy


Technické

T3B, T1B (ŽLUTÁ SPZ) = TRAKTOR KOLOVÝ

Kdo může řídit tato vozidla?   Čtyřkolku lze řídit s řidičským oprávněním skupiny "B" (automobil) a skupiny "T" (traktor).

STK: Čtyřkolka podléhá pravidelným kontrolám STK. Pravidelnost návštěv STK se liší dle maximální rychlosti vozidla. Do konstrukční rychlosti 40 km/h je STK povinná každé 4 roky, nad 40 km/h jsou to každé 2 roky. Pokud je stroj nový, připočítávají se 2 roky do první návštěvy STK.

Helma: Dle legislativy používat přilbu není povinností, ale určitě ji používat při jízdě na čtyřkolce důrazně doporučujeme.

Rychlost a jiná omezení: Rychlostní omezení se liší dle modelu stroje, nejčastěji se setkáváme s omezenou rychlostí do 45 a nebo do 60 km/h. Stroj lze upravit pro vyšší rychlosti, potom ale ztrácí vlastnosti homologovaného stroje pro silniční provoz.

Stroje nesmí jezdit po dálnicích a rychlostních silnicích dálničního typu, dále na silnicích s omezením pro vjezd traktorů.

Jízda ve dvou: Drtivá většina strojů je homologována pro provoz se spolujezdcem.


L7E (BÍLÁ SPZ) = MOTOCYKL ČTYŘKOLKA

Kdo může řídit tato vozidla?   Čtyřkolku lze řídit s řidičským oprávněním skupiny "B" (automobil).

STK: Čtyřkolka podléhá pravidelným kontrolám STK. Pravidelnost návštěv STK je 4 roky. Pokud je stroj nový, připočítávají se 2 roky do první návštěvy STK.

Helma: Používání přilby za jízdy je povinné.

Rychlost a jiná omezení: Rychlostní omezení není upraveno zákonem. Maximální rychlost je rozdílná dle daného modelu, záleží tedy spíše na vlastnostech čtyřkolky. Nejběžnější maximální rychlost čtyřkolky s obsahem přes 400 ccm je cca 90 km/h.

Jízda ve dvou: Stroje jsou homologovány pro provoz se spolujezdcem.